Technologia hotmelt moulding

12
luty
2015

HotmHotmelt moudling - wykreselt moulding jest innowacyjną technologią klasyfikowaną pomiędzy obtryskiem wysokociśnieniowym a zalewaniem materiałem 2-składniowym. Zakres ciśnienia wymaganego dla realizacji procesu mieści się w zakresie od 5 do 40 bar co umożliwia obróbkę delikatniejszym komponentów, jak na przykład płytek PCB, niż w przypadku dozowania wysokociśnieniowego. Z tego też względu technologia hotmelt moulding nazywana jest obtryskiem niskociśnieniowy. W stosunku do dozowania materiałów 2-składnikowych, które niejednokrotnie wymagają utwardzania czy podgrzewania po procesie dozowania, czas cyklu jest krótszy – wynosi on od 10 do 15 sekund. Dodatkowo, komponenty zalane metodą hotmelt moulding nie wymagają stosowania obudów, które niejednokrotnie wymagane są w przypadku stosowania technologii dozowania. Tym samym całkowity koszt produkcji zostaje obniżony.

Wśród typowych aplikacji jakie realizowane mogą być przy zastosowaniu obtrysku niskociśnieniowego znajdują się różnego rodzaju złącza, cewki, przekaźniki, sensory, transformatory, płytki PCB i wiele innych.

Materiałem wykorzystywanym w technologii hotmelt moulding jest Technomelt. Jest to klej termotopliwy bazujący na poliamidach i produkowany z odnawialnych składników naturalnych. Nie zawiera on tym samym żadnych substancji szkodliwych i jest zgodny z normą RoHS/WEEEE/EU oraz UL94 V0. Technomelt doskonale sprawdza się w aplikacjach wymagających wysokiej przyczepności do izolacji kabla czy obudów. Dzięki niskiej lepkości dobrze wnika w niewielkie przestrzenie zapewniając osiągnięcie wodoszczelności oraz ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Duże znaczenie dla całego procesu ma stosowana forma wtryskowa. Formy projektowane są z uwzględnieniem wytycznych odnośnie samego procesu jak i stosowanego materiału. Są one podobne do tych używanych w procesie obtrysku wysokociśnieniowego jednak wykonane są z innego materiału, a mianowicie aluminium. Tym samym cena formy dla obtrysku niskociśnieniowego jest niższa niż tej wymaganej przy obtrysku wysokociśnieniowym. Dla pewnych specyficznych aplikacje, przy których wykorzystanie aluminiowych form nie znajduje zastosowania możliwe jest zastosowanie wkładek stalowych bądź całych stalowych form.

header2

Firma Optimel Schmelzgusstechnik GmbH jest jednym z czołowych producentów wtryskarek niskociśnieniowych działających w technologii hotmelt moulding. Bogate doświadczenie oraz zgromadzona wiedza na temat procesu pozwala na dostarczanie zarówno standardowych rozwiązań jak i tych ‘szytych na miarę’ zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Oferta obejmuje od ręcznego pistoletu nadającego się do niskokosztowej produkcji próbek czy wzorów przez maszyny stołowe i stacjonarne dla komponentów wymagających małej do średniej dawki strzału aż po modele dla seryjnej produkcji większych komponentów. W zależności od wymagań proces może być mniej lub bardziej zautomatyzowany.

W ostatnich miesiącach Optimel nie tylko zmienił design produkowanych maszyn stawiając na nowoczesny wygląd i prostą, intuicyjną obsługę, ale także zmodyfikował wtryskarki dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo pracy.

Ważnym etapem procesu obtryskiwania jest właściwe przygotowanie kabla. Zadanie to w łatwy sposób realizuje urządzenie Roufix produkowane przez firmę Pro.eff GmbH. Nadaje ono szorstkości izolacji kabla poprzez jego frezowanie na zadanym odcinku i głębokości. Dobierane tarcze czy kamienie frezujące pozwalają na obróbkę szerokiego zakresu kabli.

 

TELEFON: +48 32 363 66 00
Biuro i Magazyn
Szopienicka 64
40-431 Katowice
Poland
Siedziba Firmy
Wróblewskiego 22
40-214 Katowice
Poland
+48 32 363 66 00