Odprowadzanie ciepła

Zarządzanie temperaturą przy pomocy ciekłych materiałów termoprzewodzących

Aby zapobiec spadkom wydajności lub zakłóceniom w urządzeniach elektronicznych, ciepło wytwarzane w komponencie musi być stale odprowadzane. Odbywa się to za pomocą płynnych materiałów termoprzewodzących, które mają wiele zalet w stosunku do wytłaczanych podkładek lub folii.

Nowoczesne urządzenia i komponenty elektroniczne, wykorzystywane na przykład w przemyśle motoryzacyjnym lub elektronicznym, stają się coraz mniejsze. W tym samym czasie więcej funkcji jest dostępnych w najmniejszej przestrzeni. Po stronie produktu oznacza to większy wzrost generowanego ciepła i mniejszą powierzchnię przez którą ciepło może być odprowadzone. Jeśli weźmiemy pod uwagę współczynnik temperaturowy Q10, można oczekiwać, że wskaźnik awaryjności podwoi się dla każdego wzrostu temperatury o 10 ° C. Ciepło wytworzone w komponencie musi być niezawodnie rozproszone, aby zapobiec spadkom wydajności, a nawet usterek w wyniku przegrzania..

Materiały termoprzewodzące: zalety i obszary zastosowań

Nowoczesnym podejściem do kwestii efektywnego rozpraszania tego ciepła jest zastosowanie płynnych mieszanek do zalewania lub past termoprzewodzących. Zawierają specjalne wypełniacze, które zapewniają niezawodne rozpraszanie ciepła w komponencie. Płynne materiały termoprzewodzące można znaleźć w urządzeniach gospodarstwa domowego, jak również w standardowych smartfonach, tabletach i oświetleniu LED. Są również wykorzystywane w produkcji silników, układach energoelektronicznych i akumulatorowych w pojazdach hybrydowych i elektrycznych.

W porównaniu do twardych, wytłaczanych podkładek lub folii do rozpraszania ciepła, płyny przewodzące ciepło umożliwiają zastosowanie na komponencie niestandardowych konturów. Materiały płynne zazwyczaj mają też wyższe przewodnictwo cieplne niż materiały stałe. Podczas procesu montażu płynne materiały, takie jak wypełniacze lub kleje termoprzewodzące, elastycznie dostosowują się do konkretnej powierzchni podłoża. Szczególnie wrażliwe podzespoły elektryczne są więc mniej narażone na naprężenia montażowe, dramatycznie zmniejszając ryzyko powstania wad produkcyjnych. Niższe koszty przechowywania, a także zmniejszone lub nawet całkowicie wyeliminowane koszty obsługi i montażu są dodatkowymi zaletami.

Ze względu na swoje właściwości, pasty termoprzewodzące i kleje są zwykle materiałami bardzo ściernymi o dużej lepkości. Ponieważ te właściwości nie pozwalają na szybkie tempo dozowania, zastosowanie materiałów z warstwami termicznymi jest wyzwaniem, zwłaszcza w pełni zautomatyzowanych procesach produkcyjnych o krótkim czasie cyklu, takich jak ich typowe zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Scheugenpflug udoskonalił swój sprawdzony dozownik tłokowy Dos P do tego typu zastosowań.

Dzięki Dos P016 TCA, materiały termoprzewodzące o dużej lepkości i wysokiej zawartości wypełniaczy mogą być nakładane nawet trzy razy szybciej – nadal z bardzo wysoką dokładnością dozowania.

Dowiedz się więcej o Dos P016 TCA

Jednostki podające zoptymalizowane specjalnie do materiałów o dużej lepkości zapewniają niezawodny system podawania materiału z wiaderka do dozownika:

 

Scheugenpflug A220 jest idealnym wyborem do bardzo lepkich materiałów termoprzewodzących bez wypełniaczy ściernych.

Dowiedz się więcej o A220

 

A280 pozwala stosować materiały o wysokiej lepkości, które są również wysoce ścierne.

Dowiedz się więcej o A280

TELEFON: +48 32 363 66 00
Biuro i Magazyn
Szopienicka 64
40-431 Katowice
Poland
Siedziba Firmy
Wróblewskiego 22
40-214 Katowice
Poland
+48 32 363 66 00