Zalewanie elementów elektronicznych

Zalewanie elementów elektronicznych

Wypełnienie planowanego miejsca materiałami samopoziomującymi jest znane jako zalewanie. Proces ten służy między innymi do ochrony wrażliwej elektroniki przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi lub do zapewnienia maskowania lub ochrony przeciwpożarowej komponentów.

Proces napełniania lub zalewania obejmuje napełnianie z góry określonej formy, takiej jak obudowa, materiałem o niskiej lepkości. Proces stosuje się wszędzie tam, gdzie wrażliwe elementy elektroniczne, takie jak obwody drukowane lub moduły mocy, muszą być chronione przed wpływami chemicznymi, korozyjnymi lub mechanicznymi. Zalewanie może nawet przyczynić się do zmniejszenia obciążenia termicznego, rozproszenia ciepła i zapewnienia ochrony przeciwpożarowej. Stosuje się zalewy na bazie 1 lub 2 komponentowych żywic PU, epoksydowych lub silikonów, które mają funkcje i właściwości (kolor, twardość, grubość materiału, stabilność temperatury), precyzyjnie dopasowane do konkretnego zastosowania.

W pełni zabezpieczone żywicą komponenty są używane w standardowych urządzeniach gospodarstwa domowego, jak również w wojsku i przemyśle zbrojeniowym, w przemyśle elektronicznym i oświetleniowym. Na przykład diody LED są często zalewane przy użyciu mediów na bazie PU lub silikonu, aby zapewnić ich długą żywotność i doskonałą jakość oświetlenia. Innym ważnym obszarem zastosowania do zalewania jest przemysł motoryzacyjny. W tej dziedzinie elementy, takie jak jednostki sterujące dla silnika, skrzyni biegów, układu wspomagania kierowania i wspomagania jazdy lub kompletne półprzewodnikowe moduły mocy dla silników elektrycznych, są zalewane przy użyciu odpowiednich żywic odlewniczych.

Często stosowanym rodzajem procesu zalewania jest tzw. „Zapora i wypełnienie”, w którym stosuje się dwa materiały do ​​zalewania o różnej lepkości. Zwykle ten proces jest używany do ochrony delikatnych struktur na płytkach drukowanych.

Wypełnianie: niezawodny proces przygotowania materiału jest kluczowy

Ważne kryteria wypełniania zależą od różnych czynników, takich jak zastosowany materiał, projekt obrabianego przedmiotu lub wybrany proces utwardzania. Zanim jednak dojdzie do faktycznego zalewania, zawsze ważne jest, aby zastosować system przygotowania materiału i system podawania odpowiedni do danego zadania. Aby uzyskać powtarzalne wyniki zalewania o wysokiej jakości, należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak lepkość, temperatura, dozowanie bez pęcherzyków, stężenie wypełniacza i ewentualna reakcja chemiczna podłoża. W tym przypadku, najnowocześniejsze systemy z wysokowydajnymi pompami zasilającymi oraz nowoczesne regulatory ciśnienia i podciśnienia zapewniają niezbędną niezawodność procesu.

Sprawdzony system przygotowania i podawania materiału A310 firmy Scheugenpflug gwarantuje dozowanie homogenicznych i pozbawionych pęcherzyków powietrza materiałów do ​​zalewania. Odpowiednio sparametryzowane procesy mieszania i cyrkulacji zapobiegają sedymentacji zawartych w materiałach wypełniaczy. Dowiedz się więcej o A310.

Idealnym rozwiązaniem dla aplikacji z dużym zużyciem materiałów jest stacja mieszania dla beczek Scheugenpflug. Dzięki temu systemowi 200-litrowe beczki można w całości umieścić w próżni, co pozwala również na kompleksowe przygotowanie wrażliwych na wilgoć mediów w dużych pojemnikach. Dowiedz się więcej o stacji mieszania w beczkach

Szczególnie w przypadku procesu wypełniania, niezbędny jest dokładny i powtarzalny pomiar ilości dozowanego materiału lub proporcji poszczególnych składników. Dzięki precyzyjnie wykonanym cylindrom dozującym, dopasowanym do pożądanych dawek materiału lub wymaganego stosunku mieszania, tłokowe systemy dozowania mają w tym przypadku wyraźne zalety. Co więcej, dokładność dozowania w tych systemach nie zależy od ciśnienia, temperatury ani lepkości zastosowanej żywicy odlewniczej, co dodatkowo zapewnia niezawodność procesu.

Dozowniki wielotłokowe są idealnym wyborem do zalewania wielu małych i średnich elementów szybko i z powtarzalną jakością. Szczególne zalety tych systemów są widoczne przy dozowaniu w  próżni, ponieważ stały czas zmniejszania i zwiększania ciśnienia w komorze można wykorzystać do zalania wielu elementów jednocześnie. Jednak nawet w przypadku zalewania w atmosferze, wielotłokowe dozowniki zapewniają wysoką wydajność w przeliczeniu na jednostkę czasu. W zależności od wymagań aplikacji, możliwe jest również dozowanie 24-wylewkowe lub 48-wylewkowe. Dowiedz się więcej o Dos P-X

WSKAZÓWKA: Oprócz innych czynników, poprawność zalewania zależy przede wszystkim od geometrii części. Im więcej kątów w projekcie, tym więcej programowania i parametryzacji jest wymagane, aby materiał zalewający wypełnił każdą pustą przestrzeń. W związku z tym zaleca się wcześniejsze przedyskutowanie swoich projektów komponentów z ekspertem ds. Zalewania, aby prewencyjnie zminimalizować wszelkie problemy.

TELEFON: +48 32 363 66 00
Biuro i Magazyn
Szopienicka 64
40-431 Katowice
Poland
Siedziba Firmy
Wróblewskiego 22
40-214 Katowice
Poland
+48 32 363 66 00