Czujniki i ECU

Klejenie, zalewanie i montaż czujników samochodowych i ECU

Gdzie niska jakość może kosztować życie

Obecnie instalowana jest w pojazdach znacznie większa liczba czujników i ECU. Ponieważ błędy w tym obszarze mogą kosztować życie, wrażliwa elektronika musi mieć trwałą ochronę przed szkodliwymi wpływami termicznymi, mechanicznymi i chemicznymi. W tym miejscu pojawiają się precyzyjne, wysokiej jakości procesy klejenia, dozowania i zalewania.

Czujniki mierzą ciśnienie w oponach i prędkość kół, sprawdzają obciążenie osi i kąt skrętu oraz monitorują poziom oleju, temperaturę silnika i poziom paliwa. Ponad 100 czujników jest obecnie zainstalowanych w jednym nowoczesnym pojeździe – a liczba ta rośnie. Razem ze skojarzonymi modułami ECU pomagają utrzymać pojazd na pasie podczas jazdy, łagodzą zmiany biegów w automatycznych skrzyniach biegów i pomagają między innymi w redukcji emisji. Krótko mówiąc, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa, wygody, komfortu i wydajności. Oznacza to jednak również, że wadliwe czujniki, takie jak te związane z ESP lub poduszką powietrzną, mogą również zagrozić życiu. Aby to się nie stało, elektronika w ECU i czujnikach oraz otwarte punkty styku na obudowie muszą być niezawodnie i trwale ekranowane przed szkodliwym wpływem. Jest to możliwe dzięki precyzyjnemu procesowi klejenia, uszczelniania i zalewania z powtarzalną dokładnością, a także doboru odpowiednich mediów do zalewania.

Wybór materiału: nie ma materiału do wszystkich celów

 

Rodzaje wpływów, na które narażone są czujniki i ECU w pojeździe, można zobaczyć, przyglądając się wnętrzu pojazdu: Czułe układy elektroniczne są zwykle instalowane w komorze silnika, wokół układu napędowego lub w wrażliwych obszarach wokół osi kół lub zbiornika , co oznacza, że ​​muszą być niewrażliwe na wysokie temperatury, brud, wilgoć i silne wibracje. Istnieje również ryzyko, że media korozyjne, takie jak olej, paliwo lub płyn hamulcowy, mogłyby przedostać się do zastosowanych klejów, uszczelniaczy i mediów do zalewania i spowodować pęcznienie lub odpadnięcie materiału. Ilustruje to znaczenie dokładnego doboru materiału do aplikacji.

Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które jest w stanie spełnić specyficzne wymagania każdej aplikacji. W zależności od lokalizacji, geometrii i funkcji czujnika w grę wchodzą różne właściwości. Na przykład, mieszanki zalewowe do czujników odległości parkowania muszą mieć wyjątkowe właściwości akustyczne oprócz doskonałych właściwości mechanicznych, tak aby sygnał ultradźwiękowy nie był zniekształcony podczas transmisji. Czujniki takie jak czujnik TMAP, który znajduje się w kanale wlotu powietrza i mierzy temperaturę i ciśnienie powietrza wlotowego, muszą być w stanie wytrzymać duże zmiany ciśnienia, podczas gdy inne czujniki muszą mieć wysoką odporność na korozyjne substancje chemiczne. Aby ostatecznie zapewnić sprawne działanie urządzeń, ważne jest, aby ściśle współpracować z systemem i producentami materiałów na wczesnych etapach projektu.

Podczas wstępnego testowania materiałów i procesów można również przetestować, które medium spełnia określone wymagania, która metoda zalewania zapewnia najlepsze i jednocześnie najbardziej opłacalne wyniki oraz które czasy cyklu można uzyskać dzięki jego zastosowaniu. W tym celu Scheugenpflug oferuje profesjonalnie wyposażone Centrum Technologii i Aplikacji, w którym nawet nowe materiały dozujące i obrabiane przedmioty mogą być dokładnie testowane przed ich wprowadzeniem na rynek lub produkcją seryjną.

zalewanie: precyzja wymagana dla dużych partii produkcyjnych

W świetle gwałtownego wzrostu wielkości partii produkcyjnych i wysoce zautomatyzowanej produkcji masowej, szczególnie ważne jest, aby podczas zalewania czujników samochodowych zapewnić, że wyniki zalewania są precyzyjne i mogą być powtarzalne z dużą dokładnością nawet w przypadku znaczącej wydajności produkcji.

Dozowniki wielotłokowe Scheugenpflug zapewniają idealne rozwiązanie dla skutecznego zalewania czujników. Są nie tylko niezwykle precyzyjne, ale także zawsze zapewniają stały stosunek mieszania i wysoką żywotność dzięki solidnej mechanicznej konstrukcji.    Dowiedz się więcej o Dos P-X

W przypadku samochodowych układów ECU, precyzyjne i niezawodne procesy uszczelniania są szczególnie pożądane, aby zapewnić trwałą ochronę elektroniki w obudowach przed uszkodzeniem płynów i chemikaliów. W tym przypadku materiały uszczelniające, które zapewniają również adhezję, są używane do trwałego połączenia ze sobą części obudowy.

Dozowniki zębate Dos GP, zaprojektowane specjalnie do ciągłego nakładania linii materiału, nadają się szczególnie do dozowania takich materiałów.    Dowiedz się więcej o dystrybutorach pomp zębatych

W przypadku systemów do zalewania czujników i ECU Scheugenpflug zapewnia możliwość integracji dodatkowych procesów produkcyjnych, takich jak przenoszenie, łączenie i kontrola jakości. Daje nam to możliwość dostarczenia niestandardowej, idealnie dopasowanej linii produkcyjnej wraz z wymaganymi procesami przed i po dozowaniu.    Dowiedz się więcej o niestandardowych systemach dozujących

TELEFON: +48 32 363 66 00
Biuro i Magazyn
Szopienicka 64
40-431 Katowice
Poland
Siedziba Firmy
Wróblewskiego 22
40-214 Katowice
Poland
+48 32 363 66 00