Poliuretan

Materiały zalewowe PU: przetwarzanie próżniowe zapewnia optymalne wyniki

Poliuretan: „wszechstronne tworzywo”

Poliuretany mają niezwykle szeroki i elastycznie modyfikowalny zakres właściwości. To sprawia, że ​​są popularną i często używaną grupą materiałów w produkcji przemysłowej. Związki do zalewania PU można łatwo przetwarzać. Mogą posiadać właściwości ochronne podobne do silikonów i epoksydów. Ważne jednak, aby zapobiec spienianiu się materiału, żywice odlewnicze na bazie PU zawsze muszą być chronione przed wilgocią podczas przetwarzania.

Poliuretany (PU) są niezwykle wszechstronne i dlatego są jednym z najczęściej używanych materiałów dwuskładnikowych w przemyśle. PU jest wynikiem reakcji addycyjnej poliizocyjanianów z wielowartościowymi alkoholami znanymi jako poyole. Stosując odpowiednie komponenty i dodatki, właściwości poliuretanów można zmieniać znacznie bardziej niż w jakiejkolwiek innej klasie materiałów, w zależności od wymagań i zastosowania. Umożliwia to tworzenie „niestandardowych tworzyw sztucznych”, które mają właściwości od twardych i kruchych do giętkich, oraz od wysoce płynnych do wysoce pastowatych.

Poliuretany: właściwości i obszary zastosowania

Poliuretany są najczęściej stosowane w postaci pianek do tapicerki, gąbek domowych i butów sportowych. Są one również stosowane w budownictwie jako klej spieniający 1K lub 2K. Żywice odlewnicze na bazie poliuretanu są często stosowane w produkcji elektroniki, na przykład do zalewania kondensatorów, transformatorów i półprzewodników. W tym przypadku służą one do izolacji i ochrony komponentów przed wpływami środowiska, takimi jak wilgoć, media korozyjne i naprężenia mechaniczne. Poliuretan jest również stosowany w przemyśle elektromobilności w postaci termicznie przewodzących żeli lub past do akumulatorów litowo-jonowych.

Poliuretanowe mieszanki zalewowe oferują użytkownikom wiele różnych opcji, zarówno w odniesieniu do określonych parametrów przetwarzania, jak i ich ostatecznego zakresu właściwości. Koszty zakupu żywic do odlewania PU są zwykle niższe niż w przypadku silikonów lub żywic epoksydowych. Co więcej, materiały te można dobrze przetwarzać w maszynach, proces kurczenia się w trakcie wiązania jest tu minimalny i po utwardzeniu pozwalają na niewielki ruch. Reakcja w przypadku zalewania PU jest również mniej egzotermiczna niż w przypadku żywic epoksydowych. Dlatego mogą być również używane do zalewania bardziej wrażliwych elementów elektronicznych.

Ponieważ są one odporne na ciepło tylko do temperatury około 130 ° C, żywice do odlewania PU są mniej odpowiednie do zastosowań wymagających wysokich temperatur. Dzięki nowym formułom możliwe jest jednak osiągnięcie dobrych wyników do 160 ° C. W zależności od preparatu, poliuretanowe związki zalewowe mogą mieć wysokie współczynniki rozszerzalności cieplnej. Ta wartość wskazuje, jak bardzo materiał rozszerza się pod wpływem temperatury. Elastyczny PU po zalaniu może na przykład kompensować różne rozszerzenia materiału na obrabianym przedmiocie. W przypadku elementów o delikatnych strukturach fizycznych, takich jak wrażliwa elektronika, istnieje ryzyko, że zostaną one uszkodzone lub zniszczone przez tę ekspansję materiału. Dzięki wprowadzeniu specjalnych dodatków można jednak skutecznie zmniejszyć współczynnik rozszerzalności cieplnej związków PU.

Poliuretany: przetwarzanie i zalewanie

Poliuretanowe związki zalewowe są bardzo wrażliwe na wilgoć, ponieważ składniki utwardzające reagują z wodą pod wpływem temperatury, powodując uwalnianie dwutlenku węgla. Jeśli reakcja wystąpi w zbiorniku z materiałem, utworzą się wysoce korozyjne kryształy polimocznikowe. Ich powstawanie jest wynikiem zbyt częstego otwierania pojemnika.

Ponieważ te metody przechowywania szybko uczyniłyby PU bezużytecznym, ważne jest, aby unikać tego powszechnego błędu aplikacji. Jeśli reakcja zachodzi z wodą jako część reakcji utwardzania, polimocznik zostanie zintegrowany ze strukturą sieciową tworzywa sztucznego i materiał spieni się. Aby uzyskać doskonałe wyniki zalewania, właściwe przechowywanie lufy materiału jest tak samo ważne jak przygotowanie poliuretanu w próżni. Dzięki temu nawet wrażliwe na wilgoć związki zalewowe zachowują swoją jakość i właściwości użytkowe.

Scheugenpflug oferuje szereg urządzeń do przygotowywania materiałów zaprojektowanych specjalnie do przetwarzania wrażliwych na wilgoć żywic zalewowych:

Sprawdzony, wszechstronny A310 może być stosowany do przygotowywania i podawania masy zalewowej w próżni. Oprócz szczególnie wrażliwych mediów, A310 jest również idealny do chemicznie obojętnych żywic zalewowych.    Dowiedz się więcej o A310

Nowa stacja mieszająca jest używana do zastosowań wymagających dużej ilości materiału. Ten system działa z 200-litrową beczką w całkowitej próżni.   Dowiedz się więcej o stacji mieszania


TELEFON: +48 32 363 66 00
Biuro i Magazyn
Szopienicka 64
40-431 Katowice
Poland
Siedziba Firmy
Wróblewskiego 22
40-214 Katowice
Poland
+48 32 363 66 00