Problematyczna obróbka kabli wielożyłowych – mamy rozwiązanie!

5
grudzień
2014

REWOLUCJA w procesie obróbki kabli – prosta, wygodna obróbka żył wewnętrznych na maszynach do cięcia i odizolowywania bez konieczności stosowania jakiegokolwiek osprzętu opcjonalnego czy dedykowanego!

Logo Samec_zmniejszoneOd kilku lat jednym z naszych czołowych dostawców jest firma Samec Macchine s.r.l. Sztabowym jej produktem jest seria maszyn do cięcia i odizolowywania kabli TSA. Obejmuje ona kilka modeli, od tych realizujących operację cięcia i ściągania płaszcza zewnętrznego, po te realizujące dodatkowo odizolowanie żył wewnętrznych.

Wiele zakładów boryka się z problemem dwuetapowej obróbki kabli wielożyłowych. W pierwszym etapie na maszynach tnąco-odizolowujących realizowany jest proces cięcia i zdejmowania opony zewnętrznej. Drugi etap stanowi odizolowywanie żył wewnętrznych na osobnych urządzeniach. Na rynku dostępne są wprawdzie maszyny innych producentów niż Samec, które umożliwiają obróbkę żył wewnętrznych. Zazwyczaj jednak operacje te są możliwe tylko i wyłącznie z zastosowaniem drogiego osprzętu opcjonalnego jak: zestaw do pozycjonowania żył wewnętrznych oraz noże dedykowane do konkretnego kabla. Często zdarza się, że pomimo specjalnej konstrukcji stosowanego noża przestaje on poprawnie obrabiać żyły wewnętrzne. Spowodowane może to być chociażby niewielką zmianą wykonania przewodu lub wahaniem temperatury na hali produkcyjnej, co zmienia właściwości przewodu. Zdarza się to wyjątkowo często w przypadku kabli gumowych czy innych o niższej jakości. Dodatkowo, maszyny innych producentów dają możliwość obróbki co najwyżej 3 żył wewnętrznych o przekroju nie większym niż 2,5 mm² każda lub 4 żył o przekroju do 0,35 mm².

tsa15aFirma Samec skonstruowała uniwersalny system obróbki żył wewnętrznych, który korzysta z jednego wspólnego dla wszystkich obrabianych kabli zestawu nożowego. W takich modelach jak TSA-12A, TSA-15A oraz TSA-25A system pozycjonowania żył wewnętrznych oraz głowica nożowa realizująca ten proces należy do standardowego wyposażenie maszyny. Maszyny te pozwalają na obrabianie nawet kilkunastu żył wewnętrznych, jedyne ograniczenie stanowi szerokość samego noża. System Samec pozwala na korygowanie parametrów cięcia oraz obróbkę dowolnych kabli bez konieczności zakupu wyposażenia opcjonalnego czy dedykowanego oraz bez konieczności zmiany noży przy przejściu z jednego kabla na inny. Innymi systemami wyróżniającymi maszyny Samec na tle konkurencji są: specjalna, kasetowa głowica nożowa, system noży o podwójnych ostrzach oraz manipulator, który obraca kabel dla podwójnego nacięcia opony.

Film prezentujący obróbkę kabli wielożyłowych na maszynie TSA-15A.

Maszyny firmy Samec wprowadzają na rynek nowe możliwości obróbki kabli, często stanowiące znaczne rozszerzenie możliwości produkcyjnych jakie dają maszyny innych, znanych producentów. Podczas naszej pracy często spotykamy się z opiniami, że pewne aplikacje i kable dają się obrabiać jedynie na maszynach Samec. Zdarzają się sytuacje, że maszyny innych producentów, wyposażone w pełny zestaw opcji, a nawet w drogą głowicę obrotową nie są w stanie realizować aplikacji, które można z łatwością wykonywać na maszynach Samec. Podczas naszej wieloletniej pracy w branży i doświadczenia z maszynami różnych producentów w zasadzie nie spotkaliśmy się z tak, dosłownie, uniwersalnymi maszynami jak te produkowane przez Samec.

Oferta Samec Macchine s.r.l. obejmuje poza maszynami do cięcia i odizolowywania kabli:
– gilotyny tnące,
– urządzenie do odizolowywania,
– szeroką gamę maszyn peryferyjnych jak. rozwijarki, ciągniki kabli, zwijarki czy układarki.

TELEFON: +48 32 363 66 00
Biuro i Magazyn
Szopienicka 64
40-431 Katowice
Poland
Siedziba Firmy
Wróblewskiego 22
40-214 Katowice
Poland
+48 32 363 66 00